0000000000 Зелена лавка

Кремній (Si). Другий елемент після кисню по вмісту на нашій планеті.

Кремній (Si) — хімічний елемент, атомний номер якого в Періодичній системі Менделєєва Д. І. 14. Хоча кремній — загальновизнаний металоїд, він володіє деякими властивостями самих цих металів, наприклад, досить високою електропровідністю. Втім, електричне опір чистого кремнію набагато вище, ніж у металів. Тому кремній вважається напівпровідником.

В чистому вигляді кремній був отриманий лише в 1811 році французькими хіміками Ж. К. Гей-Люссаком і К. Ж. Тенаром. І це незважаючи на те, що кремній — другий за поширеністю хімічний елемент на Землі (після кисню)! Не будь кремнію, не те щоб життя на нашій планеті могла б бути зовсім іншою, наша планета навряд чи взагалі змогла б утворитися, адже пісок, камені, загалом, вся твердь земна — це переважно оксид кремнію. Майже на 30% Земля складається з кремнію, що входить до складу різних його сполук (кремнезему, піску, кварцу та кварцитів, кременю, польового шпату, силікатів і алюмосилікатів). Зрідка геологи виявляють самородки чистого кремнію.

З сполуками кремнію люди знайомі з доісторичних часів. Більше того, саме такий поширений мінерал кремнію, як кремінь, послужив першим матеріалом для виготовлення знарядь праці. А праця, як відомо, зробив з мавпи людину.

З’єднання кремнію важкорозчинні у воді за винятком силікатів лужних металів, тому вміст кремнію в морській воді складає всього близько 3 мг/л. У складі нерозчинних сполук кремній майже не засвоюється людським організмом. Ось і виходить парадокс: кремній — один з найпоширеніших мінеральних елементів, але нерідкі випадки, коли в людському організмі виникає його дефіцит.

 

Значення кремнію для здоров’я людини.

Кремній — найважливіший біогенний елемент. У рослин він входить до складу опорних утворень, а у тварин — скелета. Деякі живі організми є буквально мисливцями за сполуками кремнію, тому що використовують їх для побудови зовнішнього скелета (губки, радіолярії, діатомові водорості і деякі інші). Серед рослин за вмістом кремнію відрізняються, перш за все, хвощі і злаки.

Організм дорослої людини містить лише кілька грамів кремнію. Найбільша його концентрація спостерігається в м’язах, кістках і кров’яному руслі. Щодоби організму потрібно близько 1 мг кремнію.

 

Кремній відіграє велику роль у житті майже всіх організмів. Ось кілька аспектів його участі в обміні речовин:

-Кремній бере участь у засвоєнні організмом тварин, у т. ч. людини, майже всіх вітамінів і 70 з гаком мінеральних солей;

-Без кремнію наш організм втрачає здатність до засвоєнню кальцію, тобто без нього не може утворюватися кісткова тканина, а при його нестачі розвиваються захворювання опорно-рухового апарату, такі, наприклад, як остеопороз;

-Кремній бере участь у підтримці імунітету;

-Кремній необхідний для здоров’я зубів, волосся, нігтів, шкіри, він забезпечує міцність нашим хрящів, зв’язках і сухожиллях;

-Без кремнію наші судини втратили б еластичність;

-Кремній знижує ризик розвитку серцево-судинних захворювань.

Кремній унікальний тим, що має особливі електрохімічні властивості. Деякі сполуки кремнію при високій концентрації останнього утворюють у розчині дуже міцні речовини, а при низькій концентрації кремнію стають антикоагулянтами-гелями, тобто своєрідною мастилом, в тому числк і в живих організмах. Сполуки кремнію буквально приклеюють на себе хвороботворні мікроби, віруси, гриби, за рахунок чого живі істоти мають імунітет від хвороб. Можна навіть сказати, що без кремнію імунітет існувати не може, тому навіть безглуздо перераховувати всі захворювання, імунітету від яких наш організм зобов’язаний саме кремнію. Вчені підрахували, що при падінні концентрації кремнію в людському організмі на певну величину, у людини можуть розвиватися також певні захворювання, як інфекційної, так і іншої природи. Навіть при зовсім незначною нестачі кремнію розвиваються серцево-судинні захворювання (атеросклероз) і цукровий діабет, при подальшому падінні концентрації кремнію в крові втрачається імунітет до гепатиту та онкологічним захворюванням.

Колоїдні сполуки кремнію за своїми фізико-хімічними властивостями подібні активованому вугіллю, тому вони необхідні для виведення з організму токсинів.

Кремній необхідний для засвоєння організмом заліза, кальцію, мікроелементів — фтору, кобальту, марганцю і величезної кількості інших життєво важливих мінеральних елементів.

 

Джерела кремнію.

Чемпіоном за вмістом кремнію є топінамбур. Там його вміст сягає 7-8% від маси!

Взагалі-то, кремній в достатній кількості міститься у звичайних продуктах харчування, тому необхідності в пошуку якихось вишуканих і екзотичних компонентів повсякденного раціону немає. Ось перелік тих продуктів, постійне вживання яких повністю забезпечить потреби людського організму в кремнії:

 

-Виноградний сік, вино;

-Цільні злаки — рис, овес, просо (однак, зовсім трохи кремнію у пшениці, а в пшеничному борошні вищого сорту він практично відсутній), висівки;

-Фрукти і овочі (основна частина кремнію міститься в шкірці);

-Насіння соняшнику, фісташки;

-Картоплю, приготовану разом з шкіркою;

-Буряк;

-Болгарський перець;

-Молоді пагони бамбука;

-Городня зелень (кріп, петрушка, селера);

-Цибуля-порей;

-Редис, редька, ріпа;

-Помідори;

-Ревінь;

-Морська капуста.

 

Незважаючи на те, що кремній сприяє засвоєнню багатьох мінеральних елементів, сам він у «чистому» вигляді не засвоюється і вимагає для свого засвоєння наявність кальцію, калію, магнію і марганцю. Це означає, що найкраще потреби організму в кремнії забезпечуються за рахунок збалансованого харчування.

Рясне вживання м’яса і взагалі білкової їжі зменшує можливості організму по засвоєнню кремнію. Саме з цієї причини морепродукти (риба, креветки, кальмари), незважаючи на високий вміст кремнію, потреби організму даним елементом забезпечують недостатньо добре. Поки кремнію організму вистачає, в цьому немає біди, але коли відчувається його дефіцит, людині слід знизити вживання білкової їжі.

 

Нестача кремнію в організмі людини.

 

Основними причинами нестачі кремнію є:

-Недостатнє надходження кремнію з їжею, яке зазвичай спостерігається при надмірному вживанні м’яса, вуглеводистих продуктів на основі очищених (обдирных) злаків;

-Підвищена потреба організму в кремнії при високих фізичних навантаженнях, у періоди швидкого зростання;

-Цорушення обміну речовин.

 

Симптоми дефіциту кремнію:

-Слабкість зв’язок, сухожиль, хрящів, сполучної тканини в бронхо-легеневій системі;

-Часті переломи, розтягнення, вивихи без видимих причин, остеопороз;

-Ламкість і випадання волосся;

-Тривале загоєння ран, забитих місць, синців («синців»);

-Запальні захворювання шлунково-кишкового тракту;

-Високий рівень холестерину, ранній розвиток атеросклерозу;

-Імпотенція.

 

При виявленні цих симптомів хворому слід звернутися до лікаря. Якщо він крім дефіциту кремнію не виявить будь-яких інших значимих порушень обміну речовин, то для усунення цих симптомів достатньо перейти на збалансоване харчування. Додатково «поставити» кремній в організм можна також за допомогою траволікування. В цьому плані особливо гарні такі лікарські рослини:

Хвощ польовий;

Кропива;

Медуниця;

Горець пташиний;

Мати-й-мачуха;

Кульбаба.

Для збільшення надходження кремнію в організм лікарі також рекомендують пити кремнієву воду.

 

Надлишок кремнію в організмі людини.

Незважаючи на очевидну корисність і навіть необхідність кремнію, у людини може зустрічатися його надлишок.

 

Причинами надлишку кремнію можуть бути:

-Робота на цементному, скляному, азбестовому, силікатній, кварцовому і т. п. виробництві;

-Робота на шахті, проведення вибухових робіт;

-Порушення кремнієвого обміну.

У цих випадках основна частина кремнію надходить в організм через легені, що може призвести до розвитку важкого захворювання — силікозу. Для попередження розвитку силікозу існує єдиний спосіб — використання під час роботи респіратора.

 

Симптомами (наслідками) надлишку кремнію є:

-Фіброз легень;

-Сечокам’яна хвороба;

-Рак легенів і органів травлення.

 

© 2016 Lambit.com.ua